“Dużo, tanio, …”

“Dużo, tanio, …” – text is a short story about daily struggle with commercial and political propaganda that influences our everyday life. Text was awarded in the contest “My portfolio. It was published for the first time at the web-site for women FEMKA.net and is available here: http://femka.net/duzo-tanio/ (in Polish) and on my blog in Publications Page.

Środa.
Wstaję bez pośpiechu zjeść śniadanie i wysłuchać informacji płynących z odbiornika radiowego. Spiker radiowy jak zwykle wyraża zaniepokojenie „niezbyt dobrą” sytuacją gospodarczą Polski, dalej informuje o „położeniu naszych chłopców” w Iraku, a następnie przedstawia wiadomości sportowe i prognozę pogody. Pora na reklamy. Przytłacza bogactwo oferowanych nam produktów i usług. Przelatują przed oczami samochody, ekologiczne okna, proszki do prania, płynu do mycia szyb, nowo-otwartej restauracji i tabletek na porost włosów, w wyniku stosowania których „żadna ci się nie oprze!”. Wszystko w tysiącu odmian. Na szczęście, gdy rozbrzmiewają pierwsze takty „piosenki na dzień dobry” zatrzaskuję za sobą drzwi i pędzę na przystanek. W najbliższym okienku Ruchu kupuję gazetę i tak przygotowana zajmuję miejsce w tramwaju. Pobieżna lektura prasy przekonuje mnie, że kolejne zamachy terrorystyczne „bynajmniej” nie świadczą o możliwości „osiągnięcia stabilnej sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie”; że zbliżające się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej będą „prawdziwie wielkim wydarzeniem” oraz, że „warto” wziąć udział w wyprzedaży organizowanej przez MediaMarkt.

Ze świeżo zdobytym bagażem informacji, udaję się na zajęcia. Tutaj profesor ekonomii próbuje mnie przekonać, iż teoria Keynes’a zdezaktualizowała się, a obecnie dominuje podejście neoliberalne. W czasie przerwy kolega zachwala swój nowy nabytek – sprzęt DVD znanej japońskiej firmy i, jakby tego było mało, koleżanka zachwyca się butami od Manolo Blahnika. To jednak nie koniec. W drodze do domu zatrzymuje mnie jakiś działacz Greenpeace i próbuje przekonać do podpisania petycji w sprawie ochrony lasów deszczowych. O lasach deszczowych wiem niewiele (poza tym, że są deszczowe – prawie nic), jednak pod wpływem długich próśb o „ekologiczne opamiętanie się”, petycję podpisuję. Następnie przechodząc obok „pozbawionego wszelkich środków do życia bezdomnego” – jak głosi trzymana przez niego tabliczka – wrzucam dwa złote i spieszę do domu.

Jazdę autobusem „uprzyjemniają” mi mijane billboardy, które zachęcają albo do „odbycia podróży marzeń z LOT-em”, albo do głosowania na kandydata z takiego to a takiego ugrupowania politycznego, bo przecież „Polska to nasz dom”, a „patriotyzm gospodarczy” to cecha, którą powinien posiadać „każdy prawdziwy Polak”. Kiedy wydaje się, że nareszcie „bezpiecznie” dotarłam do domu, okazuje się, iż przed wejściem do mieszkania, na wycieraczce, czeka na mnie ulotka namawiająca do „wstąpienia do Tesco”, gdzie „kupując jedno opakowanie proszku do prania za jedyne 9,99 zł, drugie otrzymam gratis”. No, cóż… przyznam, że propozycja jest niezwykle kusząca, jednak po całym dniu wrażeń jedyne na co mam ochotę to ciepły posiłek, który spożywam w towarzystwie prezenterki „Wiadomości”, co chwilę „straszącej” groźbą wybuchu nowego konfliktu na Zakaukaziu. Dla podtrzymania nastroju dorzuca parę zdań o problemach Polski z rosnącą inflacją, kolejnej „epidemii” grypy oraz „wstydliwej” przegranej polskich siatkarzy w ostatnim meczu. Z taką porcją codziennych „informacji” udaję się na spoczynek, próbując „wyśnić” sposób na zdobycie pieniędzy na zakup sprzętu DVD znanej japońskiej firmy na zbliżającej się wyprzedaży w jedynym sklepie „Nie dla Idiotów”. A jutro?

No, cóż… jutro czwartek, a… „Teraz Polska”.

(Tekst po raz pierwszy zostal opublikowany na portalu FEMKA.net i jest dostepny pod linkiem: http://femka.net/duzo-tanio/ Tekst został nagrodzony w konkursie „Moja teczka”)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: