Ćwiczenia antyterrorystów

Jak informuje portal policja.pl w dniach 10-25 czerwca policjanci Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (BOA KGP) przebywali w Stanach Zjednoczonych na zaproszenie Illinois National Guard (Gwardia Narodowa Stanu Illinois). Celem pobytu był udział w ćwiczeniach o nazwie “Prairie North”. Brały w nich udział Gwardia Narodowa, ISP TRT (Illinois State Police Tactical Response Team), NIPAS (Northern Illinois Police Alarm System), Illinois State Police, BOA KGP, Państwowa Straż Pożarna oraz jednostka Wojska Polskiego do zwalczania skażeń chemicznych.

W ćwiczeniach wykorzystano m.in. specjalistyczny sprzęt: pojazdy pancerne z platformami typu „MARS”, stroje przeciwchemiczne wyposażone w aparaturę z obiegiem zamkniętym, śmigłowce ze specjalnymi urządzeniami do obserwacji z powietrza, przekazujące na bieżąco obraz do centrum dowodzenia wyposażonego w łączność satelitarną. Ćwiczenia w całości były finansowane przez Gwardię Narodową Stanu Illinois.

Ponadto policjanci BOA KGP brali udział w specjalistycznych treningach z jednostką ISP TRT. Ćwiczenia te zawierały między innymi: trening strzelecki, zajęcia taktyczne w pomieszczeniach oraz w środkach komunikacji miejskiej, wejścia wybuchowe, wejścia z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu wyważeniowego – mechanicznego oraz hydraulicznego, a także techniki wysokościowe. Funkcjonariusze BOA KGP mogli też zapoznać się z taktyką działania na jednostkach pływających z użyciem szybkich łodzi typu „RIB”. Jest to kolejne przedsięwzięcie realizowane przez policjantów BOA we współpracy z ISP TRT.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: