Imigranci w Grecji

Co roku dziesiątki tysięcy osób ubiegających się o azyl (w tym ogólnie imigrantów) przybywa do Grecji, która stanowi południowo-wschodnią granicę Unii Europejskiej. W 2009 r.  zostało aresztowanych 36.472 “nielegalnych imigrantów” na granicy grecko-tureckiej (lądowej i morskiej). Wielu spośród aresztowanych pochodzi z państw ogarniętych wojną bądź o niestabilnej sytuacji politycznej. Niektórzy uciekają przed prześladowaniami, skrajnym ubóstwem, czy doświadczanym na własnej skórze łamaniem praw człowieka. Najliczniejszą grupę wśród imigrantów przybywających do Grecji stanowią Afgańczycy, a następnie Irakijczycy, Somalijczycy, Palestyńczycy i Pakistańczycy. Są to przeważnie małoletni bez opieki dorosłych lub rodziny.

Ze względu na brak możliwości prawnych, w swej podróży do Europy, imigranci  zmuszeni są korzystać z usług przemytników stając się często ofiarami przemocy, wyzysku fizycznego i finansowych nadużyć z ich strony.

Po przybyciu do Grecji imigranci są systematycznie zatrzymywani i przetrzymywani w aresztach (bądź tzw. ośrodkach deportacyjnych) położonych wzdłuż wschodniej granicy Grecji.

Pełen raport (w wersji angielskiej) do pobrania tutaj: Migrants_in_detention

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: