Nowy “program bezpieczeństwa” UE na lata 2010-2014

W roku 2009 – podczas pełnienia przez Szwecję prezydencji – został opracowany kolejny 5-letni plan Unii Europejskiej tzw. “Program Sztokholmski”. 10–11 grudnia 2009 r.  na szczycie Rady Europejskiej państwa członkowskie podjęły decyzję w sprawie przyjęcia tego nowego “programu bezpieczeństwa”. Program określa cztery główne obszary rozwoju ich współpracy: policja i służby celne, ratownictwo, współpraca prawna, azyl, migracje i polityka wizowej na lata 2010-2014.

Program nosi nazwę: “Przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości w służbie obywateli” i jest to już trzeci plan (wcześniej realizowano program z Tampere i program haski). Podwaliny “Programu Sztokholmskiego” stworzyła tzw. “Grupa Przyszłości” (ang. “Future Group”), powołana w 2007 r. i złożona z ministrów z Niemiec, Francji, Szwecji, Portugalii, Słowenii i Czech.

Program Sztokholmski zakłada stworzenie rejestru populacji UE, zdalne przeszukiwanie twardych dysków komputerów “podejrzanych osób”, instalację systemów śledzenia przepływu informacji w sieci, wykorzystanie większej liczby satelitów i samolotów wyposażonych w urządzenia szpiegowskie (tzw. “drone-planes”), instalację automatycznych systemów rejestracji wjazdów i wyjazdów na teren poszczególnych państw, systemów określania “niebezpiecznych” celów i tworzenia charakterystyk pasażerów, rejestracji osób wjezdzających do UE i opuszczających jej terytorium, organizowanie wspólnych transportów deportacyjnych, finansowanie obozów zatrzymań dla uchodźców w krajach Trzeciego Świata, rozbudowę Europejskich Sił Żandarmerii (EGF), powołanie wspólnych sił bojowych (EU Battle Groups) i stałych unijnych patroli wojskowych na morzu Śródziemnym i Atlantyku, powiązanie krajowych systemów policyjnych, stworzenie wspólnego, europejskiego rejestru karnego i COSI – Stałego Komitetu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, sieci “antyterrorystycznych ośrodków” w każdym kraju kontrolowanej przez organ UE oraz ścislejszą wspólpracę służb policyjnych i wywiadowczych.

Źródło: http://stockholm.noblogs.org/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: