Roboty “strzegą” unijnych granic

Jak informuje portal internetowy Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (PIAP), od czerwca 2008 roku trwają  prace nad projektem TALOS (Transportable Adaptable Patrol for Land Border Surveillance) – zrobotyzowanym systemem nadzoru granic lądowych Unii Europejskiej. Celem projektu – czytamy – jest: “wzmocnienie bezpieczeństwa lądowej granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, w tym jednego z najdłuższych jej odcinków, czyli wschodniej granicy Polski. Narzędziem służącym osiągnięciu tego celu będzie szczegółowe opracowanie i wdrożenie mobilnego, autonomicznego systemu opartego o bezzałogowe platformy (roboty) działające zarówno na lądzie, jak i w powietrzu”. PIAP zamierza za półtora roku zaprezentować przedstawicielom Polskiej Straży Granicznej system nadający się do wykorzystania w warunkach terenowych.

W projekcie koordynowanym przez PIAP uczestniczy trzynaście prywatnych i publicznych firm, ośrodków badawczych oraz uniwersytetów działających na terenie Unii Europejskiej, Turcji i Izraela. Państwa uczestniczące w projekcie to: Belgia, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Izrael, Polska, Rumunia, Hiszpania i Turcja. Budżet TALOS-a to 20 milionów euro. Z tej sumy 13 milionów wyasygnowała Komisja Europejska w ramach finansowania programu “Inteligentny nadzór i bezpieczeństwo granic”.

System opracowany w ramach przedsięwzięcia ma składać się z trzech głównych elementów: bezzałogowych pojazdów (naziemnych i powietrznych), których zadaniem będzie patrolowanie granicy, naziemnych wież obserwacyjnych umieszczonych na ruchomych platformach oraz centrum dowodzenia. Zadaniem tego ostatniego będzie zapewnienie łączności pomiędzy elementami działającymi w terenie a właściwą jednostką straży granicznej. “Wszystkie elementy wchodzące w skład nowego systemu są w założeniu mobilne, co umożliwi ich transportowanie i instalację w dowolnym miejscu w ciągu kilku godzin. Modularność i elastyczność systemu umożliwią szybkie dostosowanie jego parametrów do specyfiki konkretnego zadania oraz lokalnych warunków terenowych, takich jak długość odcinka granicy, ukształtowanie powierzchni, czy zalesienie” – czytamy na stronie PIAPu.

Projekt podsumował dr Jan Jabłkowski, dyrektor PIAP-u: “Chcemy rozwijać autonomiczne systemy robotyczne, ponieważ wierzymy, że staną się one w niedalekiej przyszłości ważnym elementem europejskiego systemu ochrony granic. Jesteśmy przekonani, że przyszłość konfrontacji z niebezpieczeństwem to roboty”…

Partnerzy projektu:

 • Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów – PIAP – koordynator projektu (Polska)
 • ASELSAN Elektronik Sanami ve Ticaret A.S. (Turcja)
 • European Business Innovation & Research Centem S.A. – EBIC (Rumunia)
 • Hellenic Aerospace Industry S.A. – HAI (Grecja)
 • Israeli Aerospace Industries – IAI (Izrael)
 • ITTI Sp. z o.o. – ITTI (Polska)
 • Office National d.Etudes et de Recherches Aérospatiales – ONERA (Francja)
 • Smartdust Solutions – SDS (Estonia)
 • Société Nationale de Construction Aérospatiale – SONACA (Belgia)
 • STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A. Ş. – STM (Turcja)
 • Telekomunikacja Polska S.A. – TP (Polska)
 • TTI Norte S.L. – TTI (Polska)
 • Technical Research Centra of Finland – VTT (Finlandia)
 • Politechnika Warszawska – WUT (Polska)

Podobny system nadzoru, mający wykrywać przemytników i “nielegalnych” emigrantów budują Stany Zjednoczone w ramach programu Secure Borders Initiative (SBI). Amerykański system, noszący oficjalną nazwę SBInet, został już zresztą uruchomiony w lutym 2008 roku (i przechrzczony przez media na “Oko Saurona”). SBInet to zaawansowany system monitoringu granicznego (“wirtualny mur” na granicy USA z Meksykiem) Secure Borders Initiative Network, który pod nazwą roboczą Project 28 został opracowany przez konsorcjum pod kierownictwem koncernu Boeing za równowartość 20 milionów dolarów. O systemie SBInet szerzej w kolejnych postach.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: