Skanery ciała na holenderskich lotniskach

Po ostatniej próbie zamachu na samolot linii Northwest Airline w nocy z pierwszego na drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, na europejskich lotniskach obowiązują zaostrzone środki ostrożności i wzmożone kontrole pasażerów lecących do Stanów Zjednoczonych.

Jak zapowiedziała minister spraw wewnętrznych Holandii Guusje Ter Horst, w ciągu trzech tygodni Holendrzy wprowadzą na amsterdamskim lotnisku Schiphol skanery ciała dla wszystkich osób podróżujących do Stanów Zjednoczonych – urządzenia te pokazują dokładnie całą anatomię prześwietlanej osoby). Skanery zainstalowano już wcześniej m.in. na lotnisku Schiphol, jednak przechodzą przez nie tylko ci pasażerowie, którzy chcą. Reszta przechodzi przez tradycyjną bramkę, która nie zareagowała, gdy przechodził przez nią Nigeryjczyk, bo materiał wybuchowy ukryty w spodniach nie zawierał metalowych elementów.

Wcześniej informowano, że Holandia nosi się z zamiarem wprowadzenia skanerów ciała na swoich lotniskach. Holenderski rząd zaapelował jednocześnie do Unii Europejskiej, by pozwoliła na używanie takich urządzeń w całej Europie. Sam pomysł, prace nad urządzeniami do skanowania ciała oraz testy pojawił się dużo wcześniej.

W 2008 roku Komisja Europejska zaproponowała, by na lotniskach instalować skanery, które pozwalają “rozebrać” na ekranie prześwietlanego człowieka. Wtedy uznano, że “rozpowszechnienie tego rodzaju urządzeń może narażać pasażerów na poniżające traktowanie i jest zamachem na prawa człowieka, prywatność, godność osobistą i ochronę danych osobowych obywateli UE”. Po protestach eurodeputowanych z propozycji wydania rozporządzenia w sprawie stosowania na lotniskach krajów UE skanerów ciała wycofała się Komisja Europejska. Jednak jak stwierdził 29. grudnia 2009 r. rzecznik KE Joseph Hennon, “nic nie stoi na przeszkodzie, by kraj członkowski wprowadził takie skanery u siebie”.

“Nagie” skanery są oparte na technologii fal milimetrowych i pozwalają na uzyskanie wyraźnego negatywowego obrazu ludzkiego ciała ze wszystkimi szczegółami anatomicznymi. To pozwala na dokładniejsze i szybsze sprawdzenie pasażerów niż tradycyjne bramki z wykrywaczami metali.

Niemalże wszystkie partie polityczne w Holandii zadeklarowały, że poprą pomysł wprowadzenia skanerów ciała. Ich zdaniem bezpieczeństwo pasażerów jest ważniejsze, niż wątpliwości dotyczące prywatności…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: